ICAP98 Scientific Program (Final)
Thursday (17-9-98)
Morning Plenary Session - All Talks 45 mins. Each
S-Th (Steinbeck-Thursday): Status of Computational Accelerator Physics
Chair: Patrick Colestock (Fermilab)
8.30 -9.15 am | Modeling of Plasma Accelerators: Meeting the Challenge | Warren Mori (UCLA) |
9.15 -10.00 am | Simulations of Beam-Beam Interaction in Linear Colliders | Pisin Chen (SLAC) |
10.30-11.15 am | Numerical Computations of Wakefields and Impedances by the FIT Method | Thomas Weiland (TU-Darmstadt) |
11.15-12.00 pm | New Method for Klystron Modeling | Yong Ho Chin (KEK) |
Afternoon Parallel Focused Sessions - All Talks 20 mins. Each
F-Th1 (Ferrante-Thursday 1): Modeling Advanced Accelerator Concepts
Chair: Tom Katsouleas (USC)
1.35 -1.55 pm | Simulations of the SLAC E150 Plasma Lens Experiment | Pisin Chen (SLAC) |
1.55 -2.15 pm | Numerical Studies of Wave Excitation in Plasma Channels | Brad Shadwick (LBNL) |
2.15 -2.35 pm | Kinetic Modeling of Intense, Short Laser Pulses in Tenuous Plasmas | Thomas Antonsen (U of Md) |
2.35 -2.55 pm | To Be Determined | Viktor Decyk (UCLA) |
2.55 -3.15 pm | Discussion | Tom Katsouleas |
F-Th2 (Ferrante-Thursday 2): Beam-Beam Simulations
Chair: John Irwin (SLAC)
3.45 -4.05 pm | Simulation of Beam-Beam Tails in e+e- Storage Rings | John Irwin (SLAC) |
4.05 -4.25 pm | Beam-Beam Simulations with the Gaussian Code TRS | Miguel Furman (LBNL) |
4.25 -4.45 pm | ODYSSEUS: A Dynamic Strong-Strong Beam-Beam Simulation for Storage Rings | Edwin Anderson (Cornell) |
4.45 -5.05 pm | Beam-Beam Simulations with GUINEA-PIG | Daniel Schulte (CERN) |
5.05 -5.25 pm | Discussion | John Irwin |
C-Th1 (Colton-Thursday 1): Computing Wakefield Effects
Chair: Francesco Ruggiero (CERN)
1.35 -1.55 pm | Transitions Dynamics of the Wakefields of Ultra Short Bunches | Alexandre Novokhatski (TU-Darmstadt) |
1.55 -2.15 pm | Calculations of the Short-Range Longitudinal Wakefields in the NLC Linac | Karl Bane (SLAC) |
2.15 -2.35 pm | The Surface Roughness Wakefield Effect | Martin Timm (TU-Darmstadt) |
2.35 -2.55 pm | Wake of a Rough Beam Wall Surface | Gennady Stupakov (SLAC) |
2.55 -3.15 pm | On the Slow Microwave Instability Threshold for Electron Storage Rings | Boris Podobedov (SLAC) |
C-Th2 (Colton-Thursday 2): Particle & Field Simulations
Chair: John Petillo (SAIC)
3.45 -4.05 pm | Advanced Electron Multipactor Codes | Stanley Humphries (U of NM) |
4.05 -4.25 pm | Investigations of Beam Instabilities in the Compression Region of Gyrotrons Using Kinetic Theory and PIC Simulations | Stefan Illy (ITP-Karlsruhe) |
4.25 -4.45 pm | Calculation of Impedance for Multiple Waveguide Junction Using Scattering Matrix Formulation | Valerie Dolgashev (BINP) |
4.45 -5.05 pm | The 30 GHz Transfer Structure for the CLIC Study |
Antonio Millich (CERN) |
5.05 -5.25 pm | Field Flatness and Non-Stationary Behavior of the 4x7-Cell TESLA-Superstructure | Ursula van Rienen (Rostock U) |